ORTHODOXIA REAL TIME NEWS FEED:
Select Language
MENU
PERSONAL NEWS ALARM ΕΓΓΡΑΦΗ
01.01.2019 | 14:16
Mitropoliti i Korçës Hirësi Joani: "Të gjithë do të ishte mirë që ta fillonim një vit të ri me një Liturgji Hyjnore, me një takim me Zotin."

Në datën 1 Janar Kisha jonë e Shenjtë kremton dy ngjarje të rëndësishme, Rrethprerjen e Zotit dhe përkujtimin e një ndër shenjtorëve dhe episkopëve më të mëdhenj të Kishës Shën Vasilin e Madh. Ndonëse viti i ri nuk është një festë fetare, nuk është një festë e Kishës, megjithatë Kisha gjithmonë gjen rastin dhe mundësinë…

29.12.2018 | 16:06
Presidenti Meta drekë në mencën “Shërbesa e Dashurisë” bashkë me Hirësi Joanin

Pranë selisë së Mitropolisë së Shenjtë në mencën ku këtu e 20 vjet ofrohet ushqim dhe dashuri tek njerëzit në nevojë u gjend Presidenti i Republikës z Ilir Meta i cili drekoi së bashku me Hirësi Joanin dhe të gjithë vëllezërit e motrat në vështirësi. Në këtë mënyrë z Ilir Meta shprehu solidaritetin e tij…

29.12.2018 | 15:38
Drekë për njerëzit në nevojë në Mitropolinë e Shenjtë Korçë

Menca e krijuar për njerëzit në nevojë pranë Mitropolisë sonë funksionon vazhdimisht duke kufizuar dhe zbutur, disi, dhimbjen e qindra personave. Gjatë festave është bërë traditë që dreka të shtrohet nga vetë Mitropoliti imzot +Joani i cili drekon dhe bisedon me ta. Hirësi Joani gjatë gjithë kohës thekson vlerën që ka kontributi i të gjithëve,…

29.12.2018 | 15:28
Presidenti Meta në darkën festive të Krishtlindjeve

Presidenti Meta në darkën festive të Krishtlindjeve: Shqipëria, Atdheu ynë dhe historia jonë e përbashkët e dëshmon se të gjithë kemi qenë, jemi dhe do të jemi gjithmonë vëllezër të një gjaku, për Fe dhe Atdhe! Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta kremtoi sot festën e shenjtë të Krishtlindjeve me një darkë solemne…

27.12.2018 | 17:40
Restaurim kishave të rralla të Himarës

Kjo Krishtlindje i gjeti një pjesë të mirë të kishave të Himarës në proces restaurimi, si dhe me ndërtime kishash të reja. Kryetari i bashkisë së Himarës, Jorgo Goro, shprehet se “nuk ka urim më të bukur për Himarën tonë këtë Krishtlindje ku kemi lajme të mira me ndërtime kishash të reja, restaurime të disa…

27.12.2018 | 17:28
Kisha e Shën Kollit në Sarandë, në “Rrugët e besimit”

Tashmë është drejt përfundimit faza e parë e restaurimit të Kishës së Shën Kollit në Manastirin e Mesopotamit, Sarandë. Specialistët e Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare, Vlorë inspektuan nga afër ecurinë e punimeve restauruese dhe konsoliduese, të cilat po aplikohen prej disa kohësh në këtë monument. Kisha e Shën Kollit është një ndër kishat më…

27.12.2018 | 17:21
Kisha e Shën Thanasit, pjesë e itinerareve të turizmit kulturor

Përfundon restaurimi i një ndër kantiereve më sfiduese të ndërmarra nga Instituti i Monumenteve të Kulturës përgjatë vitit 2018. Kisha e Shën Thanasit, monument kulture i kategorisë I, e degraduar prej dekadash nga mosndërhyrjet në të, si dhe dëmet e pësuara nga tërmeti i vitit 2017, sot, falë projektit të restaurimit të hartuar nga Instituti…

27.12.2018 | 17:08
Athinë – Dy të plagosur pas shpërthimit pranë një kishe

Një bombë artizanale shpërtheu sot jashtë një kishe në Kolonaki, në Athinë, duke plagosur dy persona, njoftuan burime të policisë. Bomba shpërtheu në orën 07:10 dhe sipas burimeve, ajo ishte e përbërë nga dy kuti me lëndë djegëse, tela dhe një orë. Bomba plagosi policin që po ekzaminonte kutinë si dhe një punonjës të kishës./…

26.12.2018 | 11:49
Pritje me rastin e Krishtlindjes

Sot, të Kremten e Krishtlindjes 2018, Kryepiskopi Anasta, i shoqëruar nga Mitropoliti i Amantias Nathanaili, Episkopi i Bylisit, Asti, si dhe klerikë, përfaqësues të Lidhjes së Intelektualëve Orthodhoksë etj., pritën urimet e rastit. Pritja u zhvillua në sallën e Selisë së Sinodit të Shenjtë, pjesë e Kompleksit të Katedrales “Ngjallja e Krishtit”. Për të uruar…

Τα σημαντικότερα νέα