ORTHODOXIA REAL TIME NEWS FEED:
Select Language
MENU
PERSONAL NEWS ALARM ΕΓΓΡΑΦΗ
08.07.2020 | 12:54
Shërbesë përkujtimore për mjekun Arjan Pushi, Tiranë 08.07.2020

  Mjeku i njohur hematolog dhe pedagog i shquar i Universitetit të Mjekësisë, prof. Arjan Pushi, ndërroi jetë me 30 qershor 2020, si pasojë e ndërlikimeve të shkaktuara nga epidemia SARS COVID-19, të cilën e përballoi në vijën e parë duke mjekuar pacientë me sëmundje të gjakut. Në përkujtim të tij, sot, e mërkurë, 8…

07.07.2020 | 10:40
“Ai i thërret dhentë e Tij me emër dhe i nxjerr në kullotë” (Jn.10:3)

  Në botën përtej varrit “Qengji do t’i ruajë ato dhe do t’i çojë në burime ujërash të gjalla”. (Zbul.7:17). Por edhe këtu, në tokë, Ai bën me ne të njëjtën gjë; Ai pa pushim na drejton neve hap pas hapi, na nxjerr nga e vjetra tek e reja, nga e njohura tek e panjohura,…

07.07.2020 | 10:32
Leximet Biblike

E martë, 7 korrik 2020 – Leximet Biblike. APOSTULLI – Romakëve 14:9-19. Sepse për këtë Krishti edhe vdiq, edhe u ngjall, edhe rroi, që të zotërojë edhe mbi të vdekurit edhe mbi të gjallët. Po ti pse gjykon vëllanë tënd? Apo edhe ti pse përbuz vëllanë tënd? Sepse ne të gjithë do të dalim para…

07.07.2020 | 10:28
Dëshmore Kiriakia (E Diela)

E martë, 7 korrik 2020 – Shenjtori i ditës. Dëshmore Kiriakia (E Diela). 7 dëshmorët që u martirizuan në Durrës, pasi panë martirizimin e shën Astit dhe lumëruan pohimin e tij në Krishtin: Peregrini, Lukiani, Pompeu, Hisiki, Papia, Saturnini, Gjermani. – Dëshmore Kiriakia (E Diela) – U ushtrua në kohën e Perandor Dioklecianit (284-305). Prindërit…

06.07.2020 | 11:48
Hierodëshmor Asti i Durrësit

SHENJTORI I DITES. E hënë, 6 korrik 2020 Hierodëshmor Asti i Durrësit. Oshënar Sisoi. Dëshmorët Luçia, Riksi, Oroni. – Hierodëshmor Asti i Durrësit – Asti ishte Episkop i Durrësit në vitin 98 pas Krishtit (emri tij do të thotë: “qytetar” ose “i qytetit”). Ai ishte një Bari i vërtetë, shembull i gjallë i një jete…

04.07.2020 | 19:40
Deklaratë e Zyrës së Katekizmit të Mitropolisë së Elbasanit, Shpatit dhe Librazhdit në lidhje me akuzat që cënojnë dinjitetin dhe figurën e Mitropolitit të Elbasanit, Imzot Andon Merdanit

Ndihemi të indinjuar nga shpifjet e pabaza dhe sulmet dashakeqe dhe të qëllimshme të bëra ndaj personit të Hirësisë së Tij, imzot Andonit. Në fakt këto akuza nuk rëndojnë vetëm ndaj tij por prekin dhe cënojnë të gjithë Kishën Orthodhokse. “Nëse cënohet një gjymtyrë e trupit vuajnë të gjitha gjymtyrët bashkë”(Kor. 12: 26). Prandaj e…

04.07.2020 | 18:58
Shenjtori i ditës

E shtunë, 4 korrik 2020 – Shenjtori i ditës. Oshënar Andrea i Kretës, himnograf. Mihail Honiati i Athinës. Dëshmoret Kiprila, Aroa. – Oshënar Andrea i Kretës, himnograf – Himnograf shumë i shquar, i quajtur gjithashtu “jerusalemas”. Lindi ndoshta më 660, në Damask, nga prindër të thjeshtë por shpresëtarë, Gjergji dhe Grigoria. Për herë të parë…

03.07.2020 | 16:17
FOTO-Restaurimi i ikonës “Shën Athanasi i Aleksandrisë”/ Margariti: Zbulohet piktura origjinale e fillimit të shek. XIX

Restaurimi i ikonës “Shën Athanasi i Aleksandrisë” po zbulon pikturën origjinale e cila është e një cilësie më të lartë artistike. Lajmi është bërë i ditur nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti e cila shprehet se, “ikona “Shën Athanasi i Aleksandrisë” vjen nga një kishë në fshatin Skore, Gjirokastër”. “Piktura origjinale është mbuluar nga një…

03.07.2020 | 16:08
Kthim në identitet për kishën e Shën Mërisë Hyjëlindëse në Manastirin e Zvërnecit

Procesi i restaurimit të kishës së Shën Mërisë Hyjëlindëse në Manastirin e Zvërnecit, monument kulture i kategorisë së parë, pritet të përfundojë së shpejti, ndërsa pritet të fillojnë dhe ndërhyrjet restauruese në fjetoren e ndodhur brenda këtij manastiri. Drejtori i Drejtorisë Rajonale të Trashëgimisë Kulturore – Vlorë, Orgest Feimi, tha sot për ATSH-në se “projekti…

Τα σημαντικότερα νέα