ORTHODOXIA REAL TIME NEWS FEED:
Select Language
MENU
PERSONAL NEWS ALARM ΕΓΓΡΑΦΗ
05.06.2019 | 12:53
Panairi Shen Joan Vladimirit 4 qershor 2019

U kremtua edhe kete vit me gezim e madheshti festa e Shen Joan Vladimirit ne Manastirin e fshatit Shijon prane qutetit te Elbasanit ne kishen qe mban emrin e tij. Shume besimtare kishin ardhur qe me dt 3 ne mbremje per te marre pjese ne agripnine (sherbesen e nates) si edhe sot paradite ne liturgjine…

05.06.2019 | 12:33
Ikonat e Shën Vladimirit në Tiranë, historia malazeze për publikun shqiptar!

Një ekspozitë e veçantë me fotografi të ikonave murale dhe ikonografike të Shën Vladimirit të Doklesë u çel në ambjentet e Muzeut Historik në Tiranë. Shoqata malazeze në Shqipëri e ka kuruar me detaje këtë ekspozitë, pikturat e së cilës i përkasin sundimtarit njëkohësisht dhe shenjtorit malazez Vladimir, të cilat janë ruajtur në Malin e…

05.06.2019 | 11:59
E Diela e të Verbërit – At Nikolla Kodheli

Predikim – E Diela e të Verbrit – nga Atë Nikolla Kodheli, Tiranë, 02.06.2019 

05.06.2019 | 11:47
E Diela e të Verbërit – Nga: Mitropoliti i Korçës Hirësi Joani
04.06.2019 | 17:07
E Diela e të Verbërit – Mitropoliti i Beratit Hirësi Ignati

E DIELA E TË VERBËRIT Joani 9, 1 – 38. MITROPOLIA E SHENJTË E BERATIT·SATURDAY, 1 JUNE 2019 T’i Mbajmë Hapur Sytë e Shpirtit tonë “Edhe duke kaluar andej Jisui, pa një njeri të verbër që prej lindjes.” v. 1. Është e vërtetë se të verbrit janë pak. Por gjërat tregojnë, se shumica e njerëzve…

04.06.2019 | 16:45
Hartohet projekti për rijetësimin e Kishës së Shën Premtes në Lezhë

Kisha e Shën Premtes në fshatin Balldren të Lezhës, e ndërtuar në shek.XII-XIII, do t’i nënshtrohet së shpejti rikonstruksionit. Instituti i i Monumenteve të Kulturës bën të ditur se “ka hartuar projektin “Ndërhyrje restauruese në Kishën e Shën e Premtes” në fshatin Balldren, Lezhë. Projekti i miratuar në Këshillin Kombëtar të Restaurimeve parashikon ndërhyrje konservuese…

03.06.2019 | 15:43
Vizitë në Katedralen «Ngjallja e Krishtit» në Tiranë

Vizitë në Katedralen «Ngjallja e Krishtit» në Tiranë nga të rijnt e kishës shën Nikollës nga fshati Rreth Greth,Kavajë. Në këtë vizitës ata morën pjesë në Liturgjinë Hyjnore dhe në takimin e të rinve Bijtë e Dritës,Tiranë.   Zyra e Katekizmit KOASH

03.06.2019 | 15:26
PËRDHOSJE E RIPËRSËRITUR I OBJEKTEVE TË KULTIT

  Sot datë 03.06.2019 Katedralja “Apostull Pavli dhe Shën Asti” është përdhosur dhe bastisur nga persona të panjohur, duke dëmtuar arkën e qirinjve dhe të besimtarëve. Është për të ardhur keq që objektet e kultit bëhen objekte abuzimi dhe përdhosjeje. Këto ngjarje tronditin ndërgjegjen e besimtarëve orthodhoksë, por edhe të gjithë atyre qytetarëve të ndershëm,…

03.06.2019 | 15:20
KISHA ORTHODHOKSE AUTOQEFALE E SHQIPËRISË

DEKLARATË Duke ndjekur me kujdes situatën konfliktuale politike, kemi shpresuar se palët, nëpërmjet një përpjekjeje dhe mirëkuptimi të ndërsjellë, do të gjenin një zgjidhje, të pranueshme për të gjithë. Por, me keqardhje po shikojmë se rruga e pajtimit dhe e mirëkuptimit sa po vjen e po ngushtohet, duke rrezikuar ashpërsimin e konfliktit, i cili mund…

Τα σημαντικότερα νέα