ORTHODOXIA REAL TIME NEWS FEED:
Select Language
MENU
PERSONAL NEWS ALARM ΕΓΓΡΑΦΗ
27.11.2019 | 18:30
E diela 13 e Lukait! – Shërbesa e Liturgjisë (Meshës) Hyjnore, në Katedralen e “Shën Gjergjit” Fier, u kryesua nga Mitropoliti i Apollonisë dhe Fierit, Imzot Nikolla

Në predikimin e tij Hirësi Nikolla foli për iniciativën që ndërmori Asambleja Kleriko-Laike, e zhvilluar më 9 Nëntor, në “Qëndrën Kulturore” të Katedrales “Ngjallja e Krishtit” në Tiranë, për kontributin në mbështetje të veprës arsimore dhe filantropike të kishës sonë. Në fund të liturgjisë u krye edhe nje përkujtimore me rastin e 46-vjetorit të fjetjes…

27.11.2019 | 17:18
Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë: Thirrje për të kontribuar për të dëmtuarit nga tërmeti

Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë, në vijim të veprimeve për të ndihmuar ata që humbën gjithçka nga fatkeqësia e rëndë që ndodhi për shkak të tërmetit, u bën thirrje të gjithë besimtarëve për të mbledhur ndihma në çfarëdo mënyre që ata kanë mundësi: Ushqimore, në batanije, veshmbathje etj. Apo në vlerë monetare. Për këtë është…

27.11.2019 | 17:08
Patriarku i Bullgarisë, Neofiti, për tërmetin që tronditi vendin tonë

“Me dhimbje mësuam për tërmetin tragjik që goditi sot në mëngjes Shqipërinë, si pasojë e të cilit humbën jetën shumë njerëz, dhe u plagosën qindra të tjerë. Në këtë moment, në të cilin shpirtrat dhe zemrat tona mbushen me dhimbje nga katastrofa, i lutemi Zotit tonë Jisu Krisht, për rikthimin e qetësisë dhe stabilitetit në…

27.11.2019 | 16:54
Patriarkana Rumune shpreh solidaritet me vendin tonë të prekur rëndë nga tërmeti

Zyra e Shtypit e Patriarkanës së Rumanisë publikoi dje një deklaratë, ku i nxit të gjithë të solidarizohen me popullin shqiptar dhe të mbledhin ndihma për të vuajturit, të cilët kanë mbetur tashmë të pastrehë. Teksti i plotë i deklaratës është si më poshtë: Në shenjë keqardhjeje të thellë për të gjithë të prekurit nga…

27.11.2019 | 15:46
Këshilli Botëror i Kishave shpreh ngushëllime të thella për Shqipërinë e goditur nga tërmeti

Në një letër drejtuar Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë, sekretari i përgjithshëm i Këshillit Botëror të Kishave Dr. Olav Fyske Tveit shpreh ngushëllime në emër të të gjithë Këshillit, për tërmetin shkatërrues të ditës së djeshme.     Në letrën e Tveit-it drejtuar Kryepiskopit Anastas, shkruhet: “Ju shkruaj me një hidhërim të thellë pasi dëgjova…

27.11.2019 | 9:26
Për kapërcimin e polarizimit kishtar

† Anastasi Kryepiskop i Tiranës, Durrësit dhe i Gjithë Shqipërisë Në pritje të Krishtlindjeve 2019 Thirrje – Lutje Për kapërcimin e polarizimit kishtar 1. Shumë shkruhen dhe thuhen tashmë prej muajsh në lidhje me çështjen kishtare të Ukrainës. Ajo që është më kritike dhe e nevojshme është të theksojmë detyrimin tonë për ruajtjen e unitetit…

26.11.2019 | 21:06
Me bekimin e Mitropolitit të Apollonisë edhe Fierit, Imzot Nikolla dhe me bekimin e Mitropolitit të Beratit, Vlorës dhe Kaninës, Imzot Ignati u zhillua një aktivitet me të moshuarit e Shtëpisë së të moshuarve Fier

Të moshuarit u çuan për një ekskursion në qytetin e bukur dhe historik të Vlorës. Aty u mikpritën në kishën e shën Theodhorëve nga priftërinjtë e kishës. At Kostandini u foli atyre për historikun e kishës dhe për shërbenjësit e saj. Pati një kohë për kafe dhe çaj së bashku. Më pas vizita vazhdoi në…

26.11.2019 | 21:00
Shenjtori i ditës

E martë, 26 nëntor 2019 – Shenjtori i ditës. KRESHMA E KRISHTLINDJES (15 nëntor – 24 dhjetor) Oshënarët Alip Stiliti, Stilian Paflagoni, Nikoni “Pendohuni” Oshënar Heremoni. – Oshënar Alip Stiliti – Ati ynë i shenjtë Alipi lindi në qytetin e Andrianopojës, provinca e Pamflagonisë, në kohën e Iraklit (610-641). Kur e ëma ishte shtatzënë, pa…

26.11.2019 | 20:56
Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë pranë të dëmtuarve nga tërmeti

Sot, 26 nëntor 2019, Kryepiskopi i Tiranës, Durrësit dhe i Gjithë Shqipërisë, Anastasi, shkoi në qytetin e Durrësit për t’u njohur nga afër me gjendjen e krijuar pas fatkeqësisë së rëndë natyrore që ndodhi, me pasojë shumë të vdekur, qindra të plagosur, si dhe shumë shtëpi të shembura dhe të pastrehë. Ai kontaktoi me shtabin…

Τα σημαντικότερα νέα